Značky

,

Vo vodách textovej tvorby plávam už pomerne dlho, trendy v oblasti sa veľmi rýchlo menia, no jedna vec ostane nezmenená asi na večné veky – gramatika. Naša rodná reč, milý slovenský jazyk, je z gramatického hľadiska jeden z najťažších na svete. Oukej, to je síce celkom fajn ospravedlnenie, ale text plný “hrubíc” vám sotva niekto odpustí… ako sa teda s týmto problémom popasovať? Dôvodov na správne a korektné texty je viac. Najmä ak ich chcete niekde publikovať (hej, aj internet sa počíta). Prvým a snáď najbanálnejším dôvodom je vlastný dobrý pocit a prezentácia na úrovni. Veď čo si zvyčajne verejnosť pomyslí o človeku, ktorému je gramatika cudzia?

Ďalší “motivačný faktor” je určite náš jazykový zákon z 1.9.2009, ktorý za nedodržiavanie pravidiel spisovnej slovenčiny v minulosti umožňoval udeliť pokuty v rozsahu od 100 € až do závratnej výšky 5000 €. Od januára 2011 platí novela tohto zákona, ktorá upravuje dolnú aj hornú hranicu pokút a tieto ustanovuje v rozmedzí od 50 € až do 2500 €. No nechceli by ste za jeden ypsilon nechať štátu niekoľko svojich výplat? Je síce pravda, že naši ústavní činitelia sa v názore na udeľovanie pokút v oblasti spisovnej slovenčiny rôznia (pokuty by sa mali vzťahovať len na informácie verejnej správy a informácie týkajúce sa ohrozenia života, zdravia, bezpečnosti alebo majetku občanov SR a nemali by byť povinné, pozn. aut.) a zatiaľ nie je známy prípad, kedy by niekto takúto pokutu aj naozaj dostal, no ako sa vraví, jeden nikdy nevie. Radšej mať texty v poriadku ako jedného dňa poskytnúť konkurencii dôvod na “nabonzovanie” na príslušný úrad a následné zlízanie smotany v podobe nedobrovoľného sponzoringu našej matičky vlasti.

Vráťme sa však miesto strašenia predsa len k racionálnym dôvodom. Či už píšete na osobný blog, prevádzkujete obrovský portál alebo spravujete firemnú webstránku, určite chcete, aby vaše vystupovanie na internete prilákalo čo najviac čitateľov a zákazníkov. A nejde iba o internet. Do kategórie verejných textov sa rátajú aj pozvánky, letáky a brožúry, plagáty, e-maily a X ďalších rôznych foriem textu, ktorý sa dostane do interakcie s iným človekom ako s pisateľom. Katastrofálna úroveň ovládania vlastného materinského jazyka sa najčastejšie prejavuje na rôznych fórach a v diskusiách, kde je v príspevkoch často chyba na chybe.

Ako teda s týmto problémom zabojovať?

Existujú 2 spôsoby. Buď nájdete niekoho, kto je extrémne zdatný v slovenčine a text vám skontroluje. Ak takého človeka nepoznáte, môžete si najať profesionálneho korektora, ktorý túto prácu pre vás spraví za istú finančnú odmenu.

Ak však investovať nechcete, je tu ešte jedna možnosž a tou je online nástroj na kontrolu gramatiky. Stačí do vyznačeného priestoru vložiť skopírovaný text a stlačiť tlačidlo skontroluj. Tento šikovný nástroj následne označí všetky gramaticky nekorektné ako aj nespisovné výrazy a ešte k tomu ponúkne aj alternatívne správne výrazy. Super, nie? Pozor ale, ani technika nie je neomylná… tento nástroj je síce na rozdiel klasickej kontroly pravopisu vo Worde a podobných editoroch o niečo inteligentnejší, nedokáže však rozmýšľať v súvislostiach ako človek. Ak teda napríklad vložíte na kontrolu slovné spojenie “pekný muži”, nástroj nezaregistruje žiadnu chybu. Obe slová totiž vníma samostatne, keď aj naozaj korektné sú. Keď sú však už v tejto väzbe, ktorú dokáže vnímať jedine ľudská myseľ (zatiaľ…), nástroj ich nerozpozná a nevie odhaliť, že ide o nominatív množného čísla mužský rod, a teda že ide o výnimku a že v slove pekní má byť na konci dlhé mäkké í. Veľa pravidiel? Máte pravdu, nechajme lingvistické analýzy a vráťme sa k užitočným informáciám.

Ak sa v slovenčine cítite celkom doma, no občas máte problém s hovorovými výrazmi či tvarmi, je tu ďalšia super pomôcka a síce Elektronický lexikón slovenského jazyka, tzv. SLEX. Stačí opäť vpísať požadované slovo a overiť si, či je spisovné, prípadne aký je jeho správny tvar. Slovník uvádza aj správne tvary pri skloňovaní, vysvetlenie významu ako aj synonymá či príklady použitia.

Ak by sme chceli ísť ešte hlbšie, odporúčam Korpus slovenského jazyka, za ktorým stojí Jazykovedný ústav Ľ. Štúra a v ktorom môžete vyhľadávať s rôznymi pokročilými nastaveniami.

Suma sumárum – internet a moderná technika ponúkajú nasledovné tri skvelé nástroje na kontrolu gramatiky a správnosti textu:

Všetky sú veľmi nápomocné, no určite nenahradia ľudské znalosti a niektoré majú aj kopec nedostatkov. Ako už bolo spomenuté, nedomýšľajú väzby a často nepoznajú ani novotvary, ktoré už sú súčasťou jazykového úzu. Spomenúť musím i to, že sama nie vždy 100%-ne dodržiavam pravidlá spisovnej slovenčiny. Jednak kvôli požiadavkám samotného klienta, ktorý si napríklad miesto spisovného výrazu škatuľa žiada radšej použiť nespisovný no bežne zaužívaný výraz krabica, jednak aj kvôli lepšej štylistike. Často sa totiž nespisovný, no v jazykovej praxi zaužívaný výraz hodí do textu viac ako ten, ktorý je síce spisovný, no pozná ho málokto.

Podobne je to i s anglickými výrazmi, ktoré sú kodifikované v poslovenčenej verzii. Vedeli ste napríklad, že spisovne a teda správne máme mejkap a nie make-up? Je teda na zvážení každého tvorcu textu, na ktorú stranu sa prikloní. Či na tú konzervatívnu a rýdzo spisovnú, alebo si dovolí pár liberálnejších výrazov, no vyvaruje sa gramatických chýb a drobných chýb z nepozornosti ako sú preklepy, chýbajúce dĺžne či prebytočné mäkčene.

A ako ste na tom vy? Mali ste v škole z diktátov jednotky, alebo je gramatika dodnes pre vás nočnou morou? Ak skôr tá nočná mora, potom dúfam, že som vám týmto článkom aspoň trochu uľahčila život. Budem rada, ak kliknete aj na malé efko a odporučíte tak článok aj ďalším ľuďom, ktorí ho možno budú tiež považovať za nesmierne užitočný. Ďakujem a čoskoro opäť do čítania!

Reklamy