Tretí rok bez dovolenky a nábeh na totálnu prepracovanosť si občas vyberú svoju daň. A potom si musí copywriter vyliať srdiečko. Ako inak, ak nie (vy)písaním (sa). Práve pracujem na projekte, ktorý sa týka freelancingu. A tak som trošku skúmala trh a hľadala asociácie a prezerala si vizuály. A na čo som prišla? Že podľa internetu vlastne žijem dokonalý život! Len či aj naozaj?

Ako je to s tou plážou a kaviarňou

Skúste si schválne dať do Googlu slovo freelancer. Keď opomenieme výsledky akejsi hry, zaplavia vás obrázky samých usmievajúcich sa ľudí s notebookom, ktorí zásadne sedia na rozkvitnutej lúke zaliatej slnkom, na pláži, alebo v nejakej štýlovej kaviarni. Podľa tohto klišé sme očividne všetci outdoorové typy.

Poznáte freelancera, ktorý robí vonku? Lebo ja nie. Sú obdobia, keď aj týždeň nevyleziem z domu. Základom je mať plnú chladničku, pretože iba absencia jedla vás dokáže vyhnať von na nákup. Medzi ľudí. Aha, kto sú tieto zvláštne bytosti? Vyzerajú tak nejako podobne ako ja…

Ak ste “vo švungu”, robíte skrátka od rána do večera. Alebo nočné sovy od poobedia do hlbokej noci. Vaše cesty sa obmedzujú na trasu posteľ, WC, kuchyňa a počítač.

Tak aká pláž? Na pláž chodím raz za X rokov oddychovať, počítač vtedy nechcem ani vidieť. Ak by ste ma vyhnali pracovať na rozkvitnutú lúku, pravdepodobne vás zavrú za pokus o vraždu. Alergik, no áno. A kaviareň? Už ste to niekedy skúšali? Kvantá ľudí, hlasná hudba, stále nejaké rozhovory, verejná wifina. Neviem si predstaviť horšie pracovné prostredie.

Americký úsmev číslo 10, titulka Elle

Znovu si pozrite tie výkvety z foto banky. Nesmrdí tu niečo? Všetci sú krásni, akoby práve robili fotošúting pre Elle. Usmievajú sa od ucha k uchu, páni sú v oblekoch, alebo v štýlových handrách známych značiek. Dámy majú dokonalý make-up a sú oblečené podľa poslednej módy. V super nepohodlných úzkych sukniach a topoch s hlbokým výstrihom.

A teraz sa vráťme do reality. Pyžamové dni neuznávam, to už je moc, naozaj. Ale! Rozhodne netrávim každé ráno 20 minút tým, aby som si spravila perfektný make-up, ktorý potom bude obdivovať akurát tak moja klávesnica. Povedzme si to úprimne, copywriter sa s klientmi stretáva len minimálne. Predstava, že je každý deň “nastajlovaný”, je absolútne scestná. Áno, zbožňujem venovať sa tejto aktivite, keď nepracujem, lebo mi vyvažuje práve tie legínové dni doma. Ale nie, keď pracujem.

Apropo, keď už sme pri tom oblečení. Stavím sa, že 90% freelancerov sú teplákové / legínové typy. A keď je teplo, nájdete nás za počítačom v spodnej bielizni 😀 Maximálne tak v tielku. Zabudnite na obrázky z foto banky, tak to nefunguje.

Nie je to iba kardinálny prúser

V žiadnom prípade na svoju profesiu nenadávam. Práve naopak, nedala by som ju za nič na svete. Akurát nemám rada, keď sa romantizuje. Pretože potom si všetci, vrátane môjho brata strojára, ktorý sa v práci (fyzicky) nadrie ako mulica, myslia, že celé dni nič nerobím, iba sedím v kaviarni, popíjam latte a sem tam napíšem nejaký ten mail.

Byť freelancerom / copywriterom znamená mať obrovskú sebadisciplínu. Prinútiť sa písať o druhej v noci, lebo klient potrebuje text do zajtra a je vám verný už 3 roky. Znamená to pracovať aj vtedy, keď ostatní už dávno spia alebo oddychujú. Znamená to byť v konštantnom strese a ešte aj v noci snívať o tom, čo treba na ďalší deň vybaviť a napísať. Znamená to žiť tak trochu ako asociál.

Ale! Znamená to aj absolútnu slobodu. Keď si poviem, že v strede týždňa nerobím, lebo sa mi skrátka nechce, alebo nemám slinu, tak jednoducho nerobím. Nemám šéfa, ktorý by ma prinútil. A nie, neprežívam od výplaty k výplate. Áno, občas sú horšie obdobia. Ale ak ste šikovní, ako freelanceri si urobíte takú povesť, že časom nebudete stíhať. Zákazky sa budú hrnúť samy. Časom tento životný štýl znamená vyberať si tie najlepšie projekty, ktoré vás bavia a robia vám radosť. Aj keď kvôli nim ponocujete.

Znamená to drieť, ale zároveň žiť život, ktorý je naozaj plný slobody a možností. Presne tak ako hovorí ono anglické freelancing.

Tak ako, kolegovia, súhlasíte so mnou? Mávate pyžamové dni? Alebo nebodaj niekto z nás naozaj sedáva za počítačom v obleku od Armaniho? 🙂

Reklamy