Písanie nie je len o písaní, ale aj o čítaní. Čím viac čítate, tým lepšie píšete. A keďže tento blog je nielen o copywritingu, ale (ako vraví jeho titulok) aj o knihách, dovoľte mi predstaviť vám novú hosťujúcu autorku – recenzentku Petru Bartošovú. Ak máte radi (alebo asi skôr rady) príjemné britské ženské romány, dnešná knižná recenzia sa vám bude páčiť.

Pod zdanlivo jasne čitateľným a povrchným zovňajškom sa skrýva niečo ohromne cenné, vážne, rozumné a múdre, čo vás jednoznačne prekvapí. Milo prekvapí. Taká je kniha S tebou už nikdy od britskej autorky Alexandry Potter.

banner4

Angličanka Lucy a Američan Nate. Leto. Umenie. Rozpálené a slnkom zaliate Benátky, atmosféru dotvárajúca chuť talianskej zmrzliny. Skutočne hlboký cit mladých ľudí. Smútok pochádzajúci z blížiaceho sa nevyhnutného odlúčenia dvoch zamilovaných. Nádej. Stará legenda o láske, ktorá sa vynorí ako záchranné lano pre zraniteľnú zamilovanú dušu. Naveky spojení milenci. Je to skutočne ten „Pravý“? Áno, je, ale…

[…] Dívám se Natovi do očí, on mi odhrnuje vlasy z tváře a smějeme se jako puberťáci opojení láskou.

Navonok priemerný, obohraný pre mladučké dievčatá určený príbeh, rozprávajúci o mladíckej zamilovanosti, ktorá prerastie do predstavy o hlbokej láske a vysnívanom partnerovi. Zdanie v tomto prípade však jednoznačne klame.
Pokiaľ si človek chce nájsť toho druhého, pre seba určeného vysnívaného partnera, musí nájsť najprv seba samého. Vyriešiť, čo ho ťaží a nedá mu dýchať. Oslobodiť sa. Otvoriť sa svetu. Otvoriť dvere do svojho sveta pre toho „pravého“ partnera, ktorý dá jeho životu novú príchuť.

Tento titul som čítala v dvoch verziách. Najprv po nemecky a následne po česky. Rozdiel je markantný v štylistike, vnímaní postáv i deja. Pokiaľ čítate knihy v materinskom jazyku, nikdy si neuvedomíte veľa napovedajúce detaily. Kniha sa do nemčiny prekladá: „Träumst du noch oder küsst du schon?“ Vo svojej podstate odkrýva ideu diela. V prenesenom význame: „Ostaneš pri snívaní alebo sa pustíš a „skočíš“?“ Vďaka čítaniu knižky najprv v nemčine sa mi Lucy páčila omnoho viac. Tým samozrejme nechcem český preklad uraziť. V nemčine pôsobí hrdinka dospelejšie, rozhodnejšie a menej poplašene, i keď tú „pomotanosť“ si Lucy nesie v sebe. V češtine sa javí ako „nevycválané“ mladé dievča.

Knižka je presnou kópiou hlavnej hrdinky Lucy. Zosobňuje jej charakter, myšlienky, správanie a city. Spočiatku sa číta veľmi zle. Čo je podľa môjho názoru autorkiným zámerom.
Kniha je v úvode, rovnako ako Lucy, nudná, nevýrazná, žalostne neporiadna, obyčajná, priemerná, (Lucy samu seba tiež takto charakterizuje), neúspešná, nespokojná, hľadajúca a doslova tápajúca v živote. Nechce nikomu ublížiť, tak chvíľami svoje pocity predstiera a dojemne sa pri tom zamotáva.

V úvode knihy ale autorka skvelo pracuje so slovami. Pohráva sa s lexikou, typickou pre rozprávkový svet. Pomocou „rozprávkovej“ slovnej zásoby presne definuje Lucy. Jej nevyrovnanú, naivnú povahu a neochvejnú vieru, že ona už svojho „vysnívaného muža“ stretla a navždy stratila.

Připadá mi, jako bych prvních devatenáct let života strávila ve spánku a probudil mě až Nate.

Narážate na slová ako sen, rozprávka, princ, čaro, legenda, osud, hľadanie pokladu a všadeprítomné šťastie. A ide vám to poriadne na nervy. Hovoríte si: „Kedy sa to rozbehne? To celý príbeh bude taký detinský a nešťastne zamilovaný?“ Čakáte, kedy príde zmena. (Pretože, ak poznáte knihy AP, tak zmena nastane a niekoho so sebou prinesie 🙂

A dočkáte sa.
V čase, keď Lucy kvôli sebe samej dospeje k poznaniu (to sa stane na počudovanie rýchlo) a následnému dôležitému rozhodnutiu, tak dej, kniha a Lucy samotná sa preberajú k životu. Ožíva a berie všetkých so sebou. Rozhodne sa povedať to, čo si myslí. Nemieni sa prispôsobovať len preto, aby ostatným neublížila, nejako ich nezranila.
Lucy ostáva pre čitateľa síce stále popletenou, ale stáva sa rozhodnou, odhodlanou a nesmierne príťažlivou, za čo sú zodpovedné aj jej humor a neuveriteľné situácie, ktorých je aktérkou. Kniha naberá spád, dynamiku, nové situácie a získava si vás na svoju stranu. Lucy vás donúti tešiť sa, smiať, smútiť a prežívať veci spolu s ňou. Uvedomíte si, že vám na nej záleží a chcete, aby bola šťastná a našla toho „Pravého“, pretože ona je jednoducho milá a skutočná. Vidíte, ako bojuje a nedarí sa jej. Až kým… Stačí si prečítať
Najpríjemnejšie na Lucy sú dve veci. Napriek svojej umeleckej duši žije nohami na zemi. Nie je tak duchovne a fatalisticky založená ako jej spolubývajúca. Len je romantická a predstavuje hlas citu a nie rozumu.

Kdybych byla pověrčivá, skoro bych si začala myslet, že se mi nějaká vyšší síla snaží zabránit v tom, abych chodila s někým jiným.

Tou druhou krásnou črtou je Lucyina skrytá túžba byť nezávislou, sebestačnou a schopnou. Kvôli sebe samotnej. Vysnívaný muž sa nemá stať jej záchrancom, ale má jej rozumieť. Ako by to už len mohol dokázať? Porozumieť žene? Jednoducho. Poznal by ju, pretože by sa o ňu zaujímal a ona by mu to dovolila. A v tom tkvie čaro tejto knihy. Nájsť samého seba a až potom toho druhého, ktorý vo vás bude „čítať“ a rozumieť vám. Preto váš život s ním bude prirodzene slobodný a nezávislý.

Adam se otočí a jde pryč. Najednou mi to dojde. Už vím, koho mi připomněl. Mně.

Potterová je majsterkou v navodzovaní situácií, ktoré sa vám zdajú neuskutočniteľné, absolútne neuveriteľné a za vlasy pritiahnuté. Nikdy by ste sa v nich ocitnúť nechceli. No napriek tomu si v nich predstavujete seba samého. A „najhoršie“ je, že nech sú tie scény akokoľvek trápne a nevypočitateľné, páčia sa vám. Tešíte sa na ne. Neviete sa od knihy odtrhnúť. Smejete sa nahlas, lebo nechcete veriť, že je niečo také „hlúpe“ vôbec možné. Okrem iného navodzujú potrebnú dávku neodolateľnej romantiky. Stávajú sa potešením pre každú humorom postihnutú dušu, ktorá túži po niečom špeciálnom, čo je vo svojej podstate vlastne jednoduché.

„A kladení odporu při zatýkání,“ dodá naprosto vážně.
„To není pravda!“ vykřiknu dřív, než se stačím ovládnout. „Chápu, jak to asi vypadalo, když jsem přelézala branku. Ale já se k vám chtěla dostat blíž, neměla jsem v ůmyslu utéct.“
„Slečno Hemmingwayová,“ napomene mě přísně.
„Pane policisto,“ pípnu a posadím se rovně jako pravítko. Teď mi přečte obvinění.
„Musím vám něco říct.“
„Já vím, co to bude,“ vyhrknu znovu. No a? Na vysvětlování je stejně pozdě. Je se mnou amen.“

Negatívom tejto knihy je určite jej nezáživný, rozvláčny začiatok, ktorý čitateľa skôr odrádza než priťahuje. Avšak, ak sa vyznáte v Potterovej knihách, tak dobre viete, že sa jedná o „povinnú jazdu“, pretože ňou chce niečo naznačiť.
Druhým negatívom je absencia väčšieho počtu spoločných scén medzi Lucy a tým „Pravým“, pretože po jeho objavení sa na scéne, sa vám tento muž hneď zapáči. Chcete o ňom vedieť viac, ale autorka vám to nedopraje. Možno je to nakoniec aj pozitívum, pretože idea diela primárne nie je o ňom samotnom, ale o tom, čo symbolizuje.
Jediné, na čom v živote záleží je … Skúste hádať! Stačí jeden pokus.

,Přihmouří oči a zašermuje prstem: „Neviděli jsme se už někde?“ zeptá se. […]
„Jo, už si vzpomínám,“ přikývnu a tvářím se, jako by o nic nešlo.
„Vidíte, že jsem měl pravdu,“ prohodí s ůsměvem. V očích mu příjemně zajiskří. Celý je milý.ʼ

Kladne hodnotím príbeh samotný, precízny opisný štýl, humor autorke vlastný, správne ukryté dôležité myšlienky a prepracované postavy, ktoré sú ich nositeľmi.

Sevře se mi hruď. On se mnou flirtuje, že jo? Tohle určite bude flirtování.

Šikovnosť Potterovej sa ukazuje v jej schopnosti skombinovať zdanlivo nespojiteľné. Dva protipóly v jednom. Jej postavy sú vždy niečím zarážajúce, povrchné, jednoduché, a možno preto od nich čitateľ veľa neočakáva. No v zásadných chvíľach ho odzbroja svojou  prekvapivo krásnou, rozumnou, citlivou, húževnatou a hlboko túžiacou stránkou. Rovnaký postup používa aj pri postupe deja. Zaobalí ho do obyčajného a otrepaného plášťa, ktorý potom zloží a vás prinúti zamyslieť sa.
Celkovo hodnotím knihu veľmi kladne. Nestaviam ju na prvé miesto svojho pomysleného rebríčka, ale nachádza sa veľmi vysoko. Je vhodná skôr pre 20 – 30-ročné ženy, ktoré sú živé, nezávislé, milujúce humor, hľadajúce a túžiace, a samozrejme v hĺbke duše romantické.

Někdy člověku docela dlouho trvá, než si uvědomí, že to, co chce, má už docela dlouho přímo před nosem.

Autor: Alexandra Potter
Názov: S tebou už nikdy (orignál: You’re the One that I Don’t Want)
Vydali: agentúra Kristián, s. r. o. v spolupráci s vydavateľstvom Radioservis, a. s.
Rok vydania: 2013, Praha
Väzba: brožovaná
Počet strán: 360 s.
ISBN: 978-80-87530-34-4

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujeme agentúre Kristián a kníhkupectvu Martinus.cz.

banner3

Reklamy